Vyhledat

Pomóc, neumím meditovat

Aktualizováno: 14. 3. 2021

Ať se snažím, jak se snažím, prostě si nic nepředstavím. Nevidím nic,“ přišla za mnou se slzami v očích účastnice jednoho z mých seminářů. Snažila se, soustředila se, ale myšlenky jí stále utíkaly někam jinam. Během vizualizace měla prázdno. Ostatní ženy se setkaly se silovými zvířaty a viděly svůj ženský archetyp. Jediné, co viděla ona, byla bílá stěna a soustředěné obličeje žen. Meditovat neuměla ani doma v klidu. Rozuměla jsem jí. A jak moc. Pravda byla totiž taková, že ani já jsem dlouhou dobu meditovat neuměla. Na hodinách jógy mi běhalo hlavou, co musím ještě všechno nakoupit a zařídit, slyšela jsem znělku večerního seriálu a funění v místnosti, zatímco ostatní sledovali nádech a výdech, viděli vlny moře a slyšeli velrybí pískání.

Jediný způsob, jak být alespoň trochu přítomná, byl běh. Při běhu jsem si promítala celý svůj život, uklízela jsem si v sobě, třídila myšlenky a plánovala. V momentech, kdy jsem běžela do kopce, jsem dokázala být tady a teď. Stoupání bylo tak náročné, že jsem se dokázala soustředit pouze na svůj dech, terén, ve kterém jsem běžela, a na bolest nohou. V tu dobu jsem nevěděla, že je to ONO – meditační stav.

Připadala jsem si neschopná, zkoušela jsem různé meditační techniky, které učí OSHO, poslouchala jsem vedené meditace na YouTube. Stále nic. Buď jsem po pár minutách usnula, nebo jsem byla duchem úplně mimo tělo.Musela jsem jít do ledu, abych pochopila, co znamená meditační stav. Stav plné přítomnosti. Ledová voda mi nedovolila myslet na nic jiného než na brnění a chlad, které procházely mým tělem. Soustředit jsem se dokázala pouze na dech – hluboký nádech a výdech, který jsem musela zpomalit, abych ve vodě chvíli vydržela. Nebylo nic jiného než tady a teď. V ledové vodě jsem pochopila, že je to má schopnost – já ovládám svoji mysl, ne ona mě.Později jsem k ledovému koupání přidala i dechová cvičení od Wima Hoffa. A najednou to šlo. Dokázala jsem se soustředit na nádech a výdech doma v obýváku. Přesně tak, jako kdybych byla v ledové vodě. Přestala jsem se bát vnořit se do sebe. Přestala jsem se obávat přítomného okamžiku. Přestala jsem se bát možností svého těla. Přestala jsem se bát pustit kontrolu nad tím, co bude. Byla jsem jen tady a teď. V bezpečném prostoru svého těla. Vnímala jsem procesy, které se v něm děly, místa, která byla stažená a bolestivá, ale i místa, kde byl proud energie plynulý. V naprostém klidu a tichosti.

Ptáš se, jak přesně na to, aniž by ses musela trápit ledovou vodou?Netlač na sebe


Snadno se mi to říká, vím. Je to ale jako se vším. Nic nefunguje, když to držíš pod kontrolou. V momentě, kdy se plně uvolníš, přestaneš být na sebe tvrdá a přestaneš mít očekávání, jsi nachystaná začít. Jenom v jemnosti a plynutí můžeš doopravdy zklidnit svou mysl.

Mysli na to, že jako společnost nejsme zvyklí být v tichosti a klidu. Každá vteřina je něčím zaplněná. Jedeme na výkon. Tudíž pro nás není snadné prostě jenom BÝT. Čím častěji se v průběhu dne zaměříš na tělo, čím častěji si k sobě pozornější, tím lépe ti půjde meditovat.Během dne se zastav


Na tělo se nejlépe zaměříš tak, že si v rytmu dne vytvoříš prostor pro krátké chvilky, kdy se zastavíš.

Polož si ruce na hrudník a zhluboka se nadechni. Nadechni se nosem, vydechni pusou. Jsi-li o samotě, vydechni pořádně nahlas. Přidat můžeš hlásku „S“. S výdechem zasyč jako had. Pak si polož ruce na bříško a nadechni se do něj. Tvoje bříško se nafukuje jako balon. Opět nadechuješ nosem a vydechuješ pusou. Dýchání ti zabere asi půl minuty. Budeš překvapená, jak moc se během půl minuty uvolníš a kolik nahromaděného stresu zmizí.Medituj v pohybu


Pusť si oblíbenou písníčku a zaposlouchej se. Pak přidej pohyb. Tanči v jejím rytmu. Tanči úplně volně. Pohybuj se tak, jak tvé tělo momentálně potřebuje, tanči tak, jako by se nikdo nedíval. Tanec je prostředek, který tě okamžitě zpřítomní.

Během procházky se zaměř na kroky. Pozoruj, jak jdeš, zpomal tempo a pak ho zrychluj. Můžeš si sundat boty a jít různým terénem. Přes trávu, kamínky, kořeny stromů. Tvoje pozornost se koncentruje právě na ně, navíc tě bosé nohy uzemní.

Meditací ti může být pletení, vaření, úklid a jakékoliv další činnosti, na které se plně soustředíš.Volné chvíle nezaplňuj


Jak jsem již psala výše – nesnaž se každou volnou chvíli něčím zaplnit. Jedeš-li v dopravním prostředku, místo scrollování na sociálních sítích, se dívej z okna. Nech myšlenky volně plynout.

Rozvrhni si práci tak, aby ses v kuse hodinu plně soustředila a pak měla deset minut pauzu, ve které vydechneš, zatančíš si, aktivuješ se. Pokus se omezit skákání z jedné činnosti na druhou.

Vystav se na moment slunci, užij si čerstvý vzduch, napusť si vanu. Uvař si dobrý čaj, sedni si a jen si ho v klidu vychutnej. Zvykni si na to, že nic nedělat je naprosto v pořádku.Vyzkoušej mantry


Mantra je forma meditace, která se využívá napříč kulturami. Každé slovo má význam a určitou energetickou vibraci. Mantra tě může posílit, povzbudit, zklidnit a dodat ti energii. Odříkávají se buď nahlas, nebo pouze v hlavě. Vyslovováním těžších vět odvedeš svou pozornost z hlavy přesně na to, co říkáš. Tak schválně, zkus vyslovit: „Ek ong kaar Sat naam, Karataa purakh nirbho, nirvair Akaal moorat Ajoonee Saibhang, gur prasaad. Jap! Aad such, jugaad such Hai bhee such Naanak hosee bhee such,“ a u toho myslet na to, komu musíš zavolat nebo kolik zpráv musíš ještě odeslat. Mimochodem, je to moc hezká mantra na propojení s nejvyšším, středem[AV1] , sjednocuje a harmonizuje. Najdeš ji zde:

https://www.youtube.com/watch?v=Pf8CeGa7tII

Na začátek můžeš zkusit něco jednoduššího. Například OM nebo nejznámější mantru tibetského budhismu Oṃ Maṇi Padme Hūṃ. Tato mantra transformuje negativní emoce. Om transformuje pýchu a egoismus, ma žárlivost a závist, ni připoutání a egoistická přání, pad nevědomost a zmatek, chamtivost a lakotu a konečně húm nenávist a hněv

https://www.youtube.com/watch?v=iG_lNuNUVd4

Vyzkoušet můžeš také moji oblíbenou: Polož si levou ruku na srdce a pravou přes ni. S nádechem říkáš: „Jsem milovaná,“ s výdechem: „Jsem podporovaná.“Poslechni si moji meditaci


Poslechni si moji meditaci, která je zcela zdarma a krůček po krůčku tě provede celým tělem zpět k tobě domů – k tvé plné přítomnosti. Nedovolím ti odejít z těla. Slibuji. :-)


128 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše